Mikor lehet vezetni szürkehályog műtét után?
Ha elhalványodó vagy homályos látást, szemkáprázás vagy kettőslátás tüneteit észleli magán, elképzelhető, hogy a szürkehályog nevű, igen gyakori, idősekre jellemző szembetegséggel áll szemben. A probléma gyógyszerekkel és különféle kezelésekkel sajnos érdemben nem, csupán szürkehályog műtéttel orvosolható. Nézzük, mit érdemes tudni a betegségről és mire kell figyelni a műtétet követő néhány hétben.
A szürkehályog műtét rutinműtét
A szürkehályog műtét az egyik leggyakrabban végzett szemészeti műtét, hiszen a világon évente több, mint 18 milliót végeznek belőle. Ennek köszönhetően az orvosok kellő tapasztalattal rendelkeznek vele kapcsolatban. Az operációk során vagy után ritka esetben lép fel komplikáció vagy adódik szövődmény, amihez az eljárás során alkalmazott, magas szintű technológiák is nagy mértékben hozzájárulnak.
A beavatkozás rövid ideje alatt a szemgolyón keresztül megszabadítják a szemet az elszürkült szemlencsétől (vagyis szürkehályogtól) és helyére egy speciális műlencsét helyeznek be. A szemlencse felel a fénytörésért, ezzel együtt a közelre és távolra látásért is. A műtét során behelyezett műlencse típusa az orvossal közösen, az operációt megelőzően kerülnek meghatározásra, így az teljes mértékben személyre szabott és az egyéni adottságoknak megfelelően alakított.
A lencse pontos tervezését és kivitelezését követően az eljárás maga csupán 10 percet ölel fel, sérüléseket, sebesedést pedig egyáltalán nem okoz. Így alig néhány órás pihenést követően kísérő jelenlétében el is lehet hagyni a kórház épületét. Később előfordulhat homályoslátás és fényérzékenység, ám ezek pár napon belül elmúlnak.
Teendők a műtétet követően
Az operáció után érdemes tartózkodni a nehéz tárgyak emelésétől és a mélyre hajolástól, ám mindennapos tevékenységeit bátran végezheti, ha azok nem megterhelőek. A szürkehályog műtét után már akár 48 óra elteltével is lehet újból vezetni, de azért 1 hétig nem érdemes nagyobb utazásoknak nekivágni. Az előírt szemcsepp néhány hétig tartó használata mellett ne menjen uszodába, szoláriumba vagy szaunába a fertőzések elkerülése miatt. Fontos továbbá, hogy víz ne kerüljön a szemébe, a sminkeléssel és a különféle arcot érintő kozmetikumok használatával pedig várja meg a műtét utáni hetet. Törekedjen a pihenésre, kevésbé sürgős feladatait igyekezzen későbbre halasztani!
A látásélesség kialakulása és megszilárdulása több hetet is igénybe vehet, végleges eredmény körül-belül a műtét után 1 hónappal várható. Másnap és mintegy 2 hónap elteltével kerül sor kontrollvizsgálatra, melynek keretében orvosa is meggyőződhet gyógyulásáról és arról, hogy a műlencse megfelelően funkcionál. A modern műlencsék beültetése biztosítja arról, hogy örökre elfeledkezhessen a szemüveg hordásáról. A lencséket cserélni nem szükséges, egy egész életre megajándékozzák az éleslátás élményével. Ha unja a szemüvegviselést, gyakran szorul dioptriacserére vagy a bevezetőben említett kellemetlenségek gyötrik, érdemes elgondolkodnia a szürkehályog műtéten és megszabadulni a tünetekről örökre!